Devrim çınarı Halid Ebu Ruken son yolculuğuna uğurlandı

29 Temmuz günü geçirdiği kalp krizi sonucu ölümsüzleşen DKP/BÖG üyesi Halid Ebu Ruken (İbrahim Turgut) yoldaşları ve Rojava halklarının omuzunda ağıtlar, zılgıtlar ve sloganlarla son yolculuğuna uğurlandı.

Rojava’nın Derik kentinde bulunan Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde yapılan törenle önce saygı duruşunda bulunuldu ve yapılan konuşmalarla Halid Ebu Ruken anıldı. Törene DKP/B, MKP, MLKP, TKP-ML,TKEP/L, YPG/YPJ ve Kürt şehit aileleri kurumunun yanı sıra çok sayıda bölge halkı katıldı.

DKP/BÖG adına konuşan Tufan Pir Keleş;  “Bir devrim çınarını, Halit Yoldaş’ı uğurluyoruz.

İbrahim Turgut parti adıyla Halit Ebu Ruken yoldaş yaşadığı Türkiye-Kürdistan-Filistin ve Rojava topraklarında ezilen halklarla, işçi sınıfıyla proletarya enternasyonalizmini buluşturan bir devrimci mücadelenin en ileri örneklerinden biri olarak bizlere koştuğu devrim maratonunda taşıdığı komünar bayrağı miras bıraktı.

Halid yoldaş, lise yıllarında başladığı devrimci mücadeleyi, Kürdistan’dan Türkiye metropollerine geliştirerek, Filistin’e oradan tekrar ülke içine, zindanlara taşıyarak son bakışını Rojava devrimine çevirmiştir. Rojava devriminin gelişmesinde, partimizin devrimci savaş alanlarında örgütlenmesinde bize yol ve yoldaş olmuştur.

Burada Kürt,Arap ve Süryani halkların sevgisini, saygısını kazanarak sadece partimizin değil Rojava halklarınında Halit yoldaşı olmuştur. Halit yoldaş adım attığı her yerde devrimci adaletin, duygunun, birlikte yaşamanın örgütleyicisi olmuştur. Halit yoldaş partimizin devrim çınarı, Türkiye ve Kürdistan halklarının geleceğe umutla bakacağı baştan sona bir devrimci yaşam, DKP’nin gelecek işaretidir.

Halit Yoldaş’ın mücadelesi Deniz’lerin, Mahir’lerin, İbo’ların döneminde mayalanmıştır. O devrim önderlerimizle büyümüş, onlarla yaşamış, onlardan öğrenmiş bir komünar devrimcisidir. O aynı zamanda bir hırka bir lokma felsefesinin mütevazi bir ifadesidir.

Yoldaşlar, Halit Yoldaş; komutan Ulaş Bayraktaroğlunun “insan bir kez yaşar bir kez ölür, devrimci her ikisini de doğru yapandır „sözünün simgesi olarak ölümsüzleşmiştir.

Yoldaşlar, bugün Halit Yoldaş’ı anarken ondan öğrendiğimiz tüm devrimci öğrenimle, O’nun ve tüm şehitlerimizin izinde asla durmadan, koşar adım ileri…daha ileri hareket ederek, bu kan emici, sömürgeci faşist devleti yıkacağız, işçi sınıfı ve ezilen halkların özgürlüğünü mutlaka kazanacağız!” dedi.

Qamişlo Kanton Meclisi Eşbaşkanı Perwîn Yusif da şehidin ailesine başsağlığı dileyerek, Şehitlerin insanlık değerlerini korumak pahasına canını feda ettiğini vurguladı. Şehit Halid Ebû Ruken’in Türk devleti tarafından bir süre işkenceye maruz kaldığını hatırlatan Perwîn Yusif, “Her şeye rağmen mücadele etmekten bir adım geri adım atmadı” ifadelerini kullandı.

Halid Ebu Ruken’in defnedilmesinin ardından Şehit Na Mırın, Devrim Şehitleri Ölümsüzdür sloganlarıyla defin töreni son buldu.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*