Kaypakkaya, Karer ve Dörtler askeri törenle anıldı

TKP-ML ve MKP Rojava’da düzenledikleri askeri bir törenle Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı andı.

Ölümsüzleşmesinin 48. yıl dönümünde İbrahim Kaypakkaya, Haseke’de düzenlenen bir askeri törenle anıldı. TKP-ML ve MKP’nin ortak düzenlediği anmada ortak açıklamanın yanı sıra DKP/BÖG, MLKP, YPG Askeri Meclisi adına konuşmalar yapıldı.

“Kaypakkaya yoldaş bize nasıl yaşanıp savaşılacağını gösterdi”

18 Mayıs’ın sıradan bir gün değil, TDH ve dünya devrimcileri açısından çok önemli bir gün olduğu belirtilen açıklama Türkçe ve Arapça okundu.

Açıklama da “İbrahim Kaypakkaya yoldaş bize nasıl yaşanıp savaşılacağını, faşizme karşı nasıl bir savaş ve direniş hattı örerek devrim ve sosyalizmi gerçekleştirmemiz gerektiğini göstermiştir. O, dönemi içerisinde bir kopuş gerçekleştirerek komünizmi en ileri biçimde savunmuştur. Kaypakkaya yoldaşın devrimci görüşleri işçilerin sömürüden, köylülerin kölelikten, kadınların zulüm dolu dünyadan nasıl kurtulacağının yoludur. Birleşip, birlikte örgütlenip güçlü mücadele edilmedikçe tek başına kurtuluşun asla mümkün olamayacağını göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Birleşik mücadelenin önemine vurgu yapılan açıklamada Amed zindan karanlığını bedenlerini aleve vererek kıran Dörtler ve PKK önder kadrolarından Haki Karer de anıldı.

Açıklama “O’nun yiğit ve direngen sesini dinleyerek Amed zindan karanlığını parçalayan Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin, Eşref Anyık direniş yıldızları oldular. Dörtler en ağır zindan koşullarında en zor direniş yolunu seçerek, özgürlük ve kurtuluş için gerekirse en zor yolu seçerek bedenlerini ateşe verip zindan karanlığını parçaladılar. Keza 18 Mayıs’ta şehit düşen PKK önder kadrolarından Haki Karer arkadaşı saygı ve minnetle anıyoruz. Şan ve şeref olsun direnen ve özgürlük yolunda kendilerini feda eden ölümsüz zindan şehitlerine! Şan ve şeref olsun Dörtlere! Şan ve şeref olsun Komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşa! 18 Mayıs şehitleri ölümsüzdür!” şeklinde sona erdi.

“Onların mücadele mirasını bugün birleşik devrim mücadelesinde örgütlüyor ve büyütüyoruz”

Türkçe ve Arapça okunan açıklamaların ardından konuşmalara geçildi. DKP/BÖG adına konuşan Tufan Pir Keleş;

“Yoldaşlar, komünist önder İbrahim kaypakkaya başta olmak üzere bugüne, mayıs ayına, birleşik devrim mücadelemize anlamını veren Hâkî Karer’in, Dört’lerin, Ulaş Bayraktaroğlu’nun, Deniz Gezmiş’lerin, 71 devrimci kopuşunun yenilmez devrimcileri Sinan Cemgil ve yoldaşlarının yarattıkları değerler karşısında saygıyla eğiliyoruz. Mücadele miraslarına birleşik devrim mücadelesini örgütleyerek, büyüterek sahip çıkıyoruz.

Yoldaşlar bugün tüm dünyada taşlar yerinden oynuyor. İşçi sınıfı ve ezilen halkların biriken öfkesi emperyalist-kapitalist sistemin kalelerine karşı ayağa kalkıyor. Avrupa’da, Ortadoğu’da, Latin Amerika’da kapitalist sistemlerin yozlaşmışlığı, çürümüşlüğü karşısında devrim ve sosyalizm mücadelesi, devrimciler tüm halklara umut oluyor. Bugünün devrimci görevleri bu umudu gerçek kılmak için, işçi sınıfı ve ezilen halkların iktidarını kazanmak için bizlere düşüyor.

Birleşik devrim hareketinde yarattığımız örgütlenme gücü, zafer gücüne dönüşüyor. Türkiye ve Kürdistan devrim önderlerinden aldığımız mücadele mirası bizlere bugün her zamankinden daha keskin ve net olarak zaferi örgütleme talimatı veriyor. İbrahim Kaypakkaya’dan, Hâkî Karer’dan, Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş’lerden bugüne ölümsüzlerimizin mücadelemize sözü kesintisiz devrimci taaruz oldu, bizim de onlara sözümüz birleşik devrimin zaferi olacaktır.

Yoldaşlar, Türkiye metropollerinde işçiler üzerindeki sömürüyü, Kürdistan topraklarında yoksul kürt halkı üzerindeki sömürgeciliği arttıran AKP-MHP faşizmine karşı çelikten irade Kaypakkaya olacağız, çürüyen-yozlaşan bu kan emici sistem karşısında Hâkî Karer kararlılığında, dörtler fedakarlığında, Ulaş Bayraktaroğlu öncülüğünde, Deniz’ler cesaretinde, Sinan’lar atılımında olacağız.

Yoldaşlar bu faşist iktidarı Avaşin’de, Zap’ta, Haftanin’de, Gare’de yeneceğiz. Dersim’de, İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de yıkacağız. Ölümsüzlerimizin izinde İşçi sınıfı ve ezilen halkların özgürlüğünü mutlaka kazanacağız.” dedi

“O, işkencelerde baş eğmeyen direnişin mimarı”

MLKP adına yapılan konuşmada “Komünist önder İbrahim Kaypakkaya Kürdistan ve Türkiye devrimlerinde her dönem önemli bir rol oynamış, onun eseri temel kopuş dinamiğimizi oluşturmuştur. Başta Kürdistan devriminin, Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkının en berrak temsilcisi İbrahim Kaypakkaya yoldaştır. İşkencelerde baş eğmeyen direnişin mimarı olmuştur. Bizler MLKP’li savaşçılar olarak İbrahim Kaypakkaya yoldaşın anısına bağlı kalacağımız sözünü yineliyor devrim şehitleri ölümsüzdür diyoruz” denildi.

YPG Askeri Meclisi adına yapılan konuşmada “Devrim şehitleri yarınımıza ışık tutuyor. Haki Karer, Dörtler ve İbrahim Kaypakkaya faşizme karşı mücadele içerisinde ölümsüzleşerek bizlere nasıl yaşamamız gerektiğini gösterdiler. Devrim şehitleri ölümsüzdür” denildi.

DKP/BÖG adına yapılan konuşmanın tamamı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*