Komünar Komutan Ulaş Bayraktaroğlu(Mehmet Kurnaz)/”Yanan Gökyüzünde Uçan Ateş Kuşlarıyız!”

“Yanan Gökyüzünde Uçan Ateş Kuşlarıyız! Hiç bir yerdeyken her yerdeyiz”

Türkiye Devrimci Hareketi’nin en zorlu dönemlerinde doğan, mücadele içerisinde yetişen ve bu hareketi zaferle buluşturmak için her barikatta her mevzide canını ortaya koyan Ulaş Bayraktaroğlu Rakka hamlesinde, en ön cephede ölümsüzlüğe erişti. Devrimci Komünarlar Partisi’nin kurucu önderi, Birleşik Özgürlük Güçleri’nin başkomutanı, Gezi ayaklanmasının tartışmasız önderi devrim için ölümsüzleşenlerin saflarına  9 Mayıs 2017’de katıldı.
Ulaş Bayraktaroğlu tüm yaşamı boyunca hiç durmadan ve yılmadan barikatlarda ve mevzilerde bir kez olsun gözünü kırpmadan bir kez olsun geriye bakmadan, soluksuz bir savaş sürdürdü. Hem insanın insan olma mücadelesinde hem emperyalist-kapitalist, faşizme karşı sürdürmüş olduğu mücadelesinde yalnızca zaferi hedefledi. Eşi benzeri bulunmayan, kendisinin tabiriyle ‘mayasında devrimcilik olan’, yalnızca Türkiye ve Ortadoğu devrimleri için değil tüm dünya devrimleri için hayatını adamış olan bir komutandır.
Devrimci hareket içerisinde yılgınlıkların ve umutsuzluk çığlıklarının yayıldığı dönemlerde yalnızca pratik olarak değil teorik olarak da vermiş olduğu emekler kendisinin zafere olan inancının bir ürünüdür. Onun bitmek tükenmek bilmeyen büyük inancı dokunduğu her alanı eylem alanına, dokunduğu her insanı eylemciye dönüştürdü. İnsanlığa ait bütün değerleri sahiplendi ve mücadelesini bu insanlıkla birleştirdi.
Büyük bir cesaret ve cüretle devrimin tüm değerlerine sahip çıktı. Statükoya saplanmadan eski olan ne varsa kararlılıkla savaştı. İnsanı ve insanın gerçekliğini buldu, karanlığı yıktı geçti. O, adını almış olduğu Ulaş Bardakçı gibi kendi döneminin devrimci kopuşunu örgütledi.
Önderlik, teoriden pratiğe ve pratikten teorinin yeniden genişletilmiş üretimine doğru bir yolculuksa eğer, ölümsüz Komutan Ulaş Bayraktaroğlu bu yolculuğa çıkandır. Onu Türkiye devriminin kurucu önderlerinden biri haline getiren tam da bu duruşudur.

“İnsan bir kez yaşar, bir kez ölür devrimci her ikisini de doğru yapandır” 

Ulaş Bayraktaroğlu (Mehmet Kurnaz) Rakka’da IŞİD çetelerine karşı savaşta ölümsüzleşti. Ulaş Bayraktaroğlu, Türkiye devrimci hareketi içerisinde 1990’lı yıllarda yetişmiş önder devrimcilerden biriydi.

Lise yıllarından itibaren bütün yaşamının merkezine devrim ve sosyalizm davasına koymuş olan Ulaş yoldaş yaşamın her alanında devrimci mücadele için ne bedel ödemek gerekiyorsa bunu ödemekten çekinmeyen bir devrimciydi. Uzun yıllar hapishanelerde kalan Ulaş yoldaş hapishaneden çıktıktan sonrada mücadelesine kaldığı yerden devam etmiştir. Gençlik hareketi içerisinde YÖK protestolarından, anti faşist eylemlere, NATO protestolarından, IMF karşıtı eylemlere kadar birçok eylemde Ulaş yoldaşın öncü devrimciliği ön plana çıkmıştır. Gençlik hareketi içinde ve birçok toplumsal eylemde öncülük yapan Ulaş yoldaş son olarak Gezi direnişi sırasında Taksim meydanı ve direnişle ismi özdeşleşen bir devrimci olarak ön plana çıkmıştı. Taksim meydanının özgürleşmesinde ve sonrasında 11 Haziran günü meydanın savunulmasında devrimci pratiğiyle ön plana çıkmıştır.

Komün Gücü olarak, komünar devrimciler ile ilgili “9-16 Mayıs Ölümsüzler Haftası” ile birlikte başlattığımız arşiv toplama çalışmamızı sizlerle de paylaşıyoruz. Eksik fotoğraf, video ve açıklamaların olduğunun farkındayız. En geniş çerçevede bu arşiv çalışmasının gelişmesi için tüm takipçilerimizden katkılarını bekliyoruz. İsterseniz bu sayfaya yorum bırakarak, isterseniz mail adresimize ulaşarak veya twitter adresimiz ile bizimle iletişim kurarak bu arşivin genişletilmesine katkı sunabilirsiniz.

Mail adresi: gucukomun@gmail.com

Twitter adresi: twitter.com/gucu_komun

Aşağıda komünar Ulaş Bayraktaroğlu’nun devrimci yaşamında bulunduğu mücadele alanlarına ait olan fotoğraf, video ve açıklamalar vardır.


Komünar Ulaş Bayraktaroğlu(Mehmet Kurnaz)’nun Ölümsüzleşmesinin Ardından Onun İçin Yazılmış Anılar-Mücadele Sözleri


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*