Ölümsüz Kadın Komünarların izinden Aynurlaşmaya; Cesareti kuşanmaya!

“biz şimdi gidiyoruz gibi ya dostlar

birgün döneriz elbet

acısız, adsız”

Ezilenlerin başkaldırı tarihinin her yerinde o tarihe emekleriyle, direnişleriyle ve öncülükleriyle yön verenlerin izleri saklıdır. Direnişçilerin tarihi, onların eylemleriyle yön bulur. Sadece tarih değil bugün de onların mirasıyla şekillenir. Bu nedenle bugün yükselen her isyan bir başka isyancının, savaşçının, komünarın izlerini taşır. Esas olan o tarihi ana taşımak, o cesareti yeni öncülerle buluşturmaktır. Çünkü tarihi herkes okur, aslolan onu doğru anlamak, bugünle bağlarını doğru kurabilmek ve tarihe yön verebilmektir. Cemre, İdil, Zahide ve Aynur bu tarihin onurlu taşıyıcıları ve öncüleri olarak ölümsüzleştiler.

Ölümsüz Kadın Komünarlar işçi sınıfı mücadelesinin, faşizme karşı mücadelenin ve kadın kurtuluş mücadelesinin gereğini devrimci eylemleriyle yerine getirdiler. Faşizme ve patriyarkal kapitalizme karşı mücadelede direnirken ölümsüzleşen tüm kadınların mücadelesi onların eylemleriyle bütünleşti. 1919’da Berlin’de katledilen Spartakis Rosa’nın, 1976’da hapishanede katledilen RAF öncüsü Ulrike nin, siyonizme karşı direnirken 1968’de Filistin’de ölümsüzleşen FHKC militanı Şadia’nın, Küba’daki devrim hareketinin ilk kadın gerillası 1980’de ölümsüzleşen Celia Sánchez Manduley’in mücadelesi Rojava topraklarında yeniden can buldu. Olympe de Gouges, Sabahat Karataş, Meryem Güler, Aynur Sertbudak ve niceleri Rojava’da Aynur, İdil, Zahide ve Cemre oldu.

Kendini kayıtsız, koşulsuz devrimci mücadeleye ve kadın mücadelesine adamış ölümsüz Kadın Komünarların tarihin akışına yön verecek olan pratikleri, kadın kurtuluş mücadelesi ve proletaryanın kurtuluş mücadelesinin bütünleşmesidir.  Ölümsüz kadın komünarların ücadelesi tüm sömürü ilişkilerini ortadan kaldırmayı hedefleyen politik mücadelenin kendisidir.

Kadın Komünar ölümsüzler; Aynur, Cemre, İdil ve Zahide kadın kurtuluş tarihinin özneleri, direniş tarihinin devamcıları oldular. Kadın kurtuluş mücadelesinin, sınıf mücadelesini ve enternasyonalist mücadelenin bağını, kadınların silahlı mücadelesinin ve eyleminin güncelliğini bizlere eylemleriyle gösterdiler. Onların eylemlerini, mücadelelerini sürdürmek Kadın Komünarların ve partimizin ilan ettiği Aynurlaşma taaruzunu sahiplenmek ve her yerden yükseltmektir.

Şimdi onların mücadelesi dünyanın her yerinde büyük bir direngenlikle kendini gösteriyor. Şimdi ölümsüz Kadın Komünarları kadın mücadelesinin erkek egemen saldırılar karşısında keskinleştiği, dünyanın her yerinde kadınların hakları ve hayatları için sokakları doldurduğu, isyan ettiği günlerde anıyoruz. Kadınlar, patriyarkal kapitalizmin ve faşizmin her türlü saldırılarına karşı isyanı büyütmeye devam ediyor. Kadın Komünarların kuruluş çağrısında olduğu gibi yeryüzü her yerden mora boyanıyor. Faşizme, işsizliğe, yoksulluğa, patriyarkal kapitalizme karşı kadınlar geri adım atmaksızın mücadele veriyor. Nerede bir isyan nerede bir başkaldırı varsa en önde sömürüye, erkek egemenliğine, heteroseksizme karşı direnen kadınların, LGBTİ+ların sesleri duyuluyor. Patriyarkal kapitalizme karşı direniş her yerden daha güçlü harmanlanıyor.

Kadınların direnişine karşı çıkış yolu bulamayan erkek egemen iktidarlar, gerici kadın düşmanı politikalarıyla kadın kazanımlarını geriletmeyi, kadın direnişini durdurmayı amaçlıyor. Patriyarkal kapitalizmin tüm araç ve baskı yöntemleriyle sürdürdüğü saldırılara rağmen yürütülen her mücadelenin bağrında bu sömürüyü tüm tezahürleriyle yaşayan kadınların isyanı büyümeye devam ediyor. Meksika’da adalet sarayları yandı, Türkiye’de sokaklar kadınlar tarafından kuşatıldı, Polonya’da hayat durduruldu. Hiçbir yerde kadınlar uzlaşmadı, kadın düşmanlarını affetmediler. 

Türkiye’de kadın düşmanlığının cisimleşmiş hali AKP-MHP faşizmine karşı isyan da aynı azimle yürütülüyor. Kendi sıkışmışlığı ve neoliberal kadın düşmanı ideolojisi gereği iktidar kadınların tüm haklarına saldırmaya devam ediyor, patriyarkal kapitalizmin tüm kurumları ve araçlarıyla, kadınları hedef alarak insanlığın tüm değerlerini yok etmeyi hedefliyor. AKP- MHP faşizmi için erkek devlet aygıtı karşısındaki kadın isyanın yarattığı dinamizmi yok etmek ve kendi karşısında örgütlenen mücadeleyi sindirmek için her fırsatta kadınlara ve kadın mücadelesine saldırıyor.

Erkek egemen saldırıların ve kadın direnişlerinin yoğunlaştığı bu dönemde ölümsüz Kadın Komünarları anmak onların izinden sürdürülen mücadeleyi büyütmeyi ve onların önümüze koyduğu görevleri sürdürmeyi gerektiriyor. Cemre nasıl inatla mücadeleye tutunup cesaretiyle mücadeleyi Rojava topraklarında ölümsüzleşene dek yürüttüyse,  İdil ve Zahide Dar Azza’da Türkiye sınırına amansız bir cüretle savaşın ateşini taşıdılarsa,  Aynur nasıl bir an olsun kadın mücadelesinden, mücadelenin gereklerinden, örgütünün sorumluluklarından kaçınmadan, en önde koştuysa her göreve, kuşandıysa komünar militanlığı, kurmaylığı Kadın Komünarlar da onların izinden aynı heyecanla, inatla ve cüretle en önde koşarak öncüleşecek, militanlaşacak, Aynurlaşacağız!

Ölümsüzlerimiz sınırsız ve sömürüsüz bir dünya için savaştılar, bu amaçla devrim için mücadele ateşi nerede yanıyorsa oraya koştular. Arkalarına dönüp bakmadan, kaybedecekleri hiçbir şeyi olmayanlar safında ölümsüzleşen kadın yoldaşlarımızı kendimize pusula edindik.

Kadın Komünarlar ölümsüzlerinden aldığı güçle bugün de aynı kararlık ve rotada direnişe devam ediyor.  Faşizme ve erkek egemenliğine karşı kadınların, LGBTİ+ların gençlerin, işçi sınıfı kitlelerinin ve tüm ezilenlerin tarafında bu savaşı yükseltmeye devam edeceğiz.

Yeryüzünde sömürü son bulana ve ezilenler kazanana dek yorulmayacağımızı bir kez daha yineliyoruz. Sesimizin yettiği, yüreği bizimle atan herkesi ölümsüz Kadın Komünarların ayak izlerini takip etmeye, Aynurlaşmaya, patriyarkal kapitalizme karşı direnişe, militanlaşmaya çağırıyoruz.

Mücadele ateşi neredeyse Aynur’un ismini, sesini oraya taşıyacağız! Yanan isyan ateşinden çıkan mor duman dünyayı sarsacak. Mor ateş kuşlarının izinden hiçbir yerdeyken, her yerde olmaya, sokağa, direnişe, Aynurlaşmaya!

                                                        Kadın Komünarlar Birliği- Kadın Özgürlük Gücü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*